Ünsal Gel ==> JavaScripti çalıştırın
ASP.NET GRİDVİEW DOSYA İNDİRME | Ünsal Gel

Selam! Bugün Asp net  gridview  kullanarak  Veritabanında kayıtlı dosyaları  nasıl indirilebilir  hale getireceğimizi  anlatacağım.

Öncelikle  Dosyaların içinde bulunacağı bir klasör olması gerekiyor bunu localdeyseniz masaüstüne veya istediğiniz bir yere oluşturabilirsiniz sunucuda da aynı şekilde.

Kullanacağınız senaryoyu anlatayım işlemlere geçmeden önce  dosya yolunu veritabanına kaydediceksiniz daha sonra   fileupload  kullanarak  veritabanına  yüklenmiş dosyalarda    sizin oluşturacağınız klasöre gidecek. Peki  bu dosyaları sitemizdeki kullanıcıların görüp indirebilmesini istiyorsak ne yapıcaz  sunucu şifresini veremeyiz  bu yüzden  bu dosyaların  indirilebilir olması gerekiyor   şimdi işlemlere başlayalım.

Ek bilgi: Veritabanına  uzantıyı kaydedeceğiniz için nvarchar tipinde olmasında sıkıntı olmayacaktır.

dosyanın uzantısını veritabanına  ekleyebildiğinizi düşünerek  başlıyorum işe çünkü indirilebilir hale nasıl getireceğimizi anlatıcam istek olursa uzantınında nasıl veritabanına eklendiğini bir sonraki yazımda detaylı anlatırım.

İşlemlere başlayalım  bir gridview ekledik gridviewi veritabanına bağladık   şimdi  sağ üst tarafta  kare içindeki  büyüktür sembolüne tıklıyoruz

açılan pencerede  edit columns  seçeneğine tıklayıp  açılan pencerede available fileds  kısmından Template Fields  seçeneğini seçip Add  butonuna basıyoruz daha sonra alt kısma geliyor. Selected fields kısmındaki templatefield e tıklıyoruz sağ tarafta açılan özellikler penceresinde  HeaderTexte bir isim veriyoruz bu tabloda görünecek başlık ismi  daha sonra ok  butonuna basıp kapatıyoruz bu sefer edit templates seçeneğine  tıklıyoruz ve item  template yazan yerin altındaki boşluga bir kere tıklayıp ToolBoxtan HyperLink nesnesine çift tıklıyoruz.  ItemTemplate kısmına hyperlink nesnemiz geliyor nesnemize bir kez tıklıyoruz sağ üst tarafta  kare içindeki  büyüktür sembolüne tıklıyoruz aynı şekilde  edit databindings   seçeneğine tıklıyoruz

karşımıza böyle bir ekran geliyor  burda  resimde gördüğünüz gibi Navigate Url seçeneğine tıklayıp sağ  tarafta code expression  kısmına

Eval(“dosya”,”~/Dosyalar/{0}”)   kodumuzu yazıyoruz şimdi bu kodu açıklıyayım   tırnak içinde dosya yazan kısım isimlendirme kısmı tabloda gözükecek olan ismi  dosyalar klasörü benim projemin direk içinde oldugu için ~/Dosyalar/{0}  ana dizindeki dosyalar klasörünü gösteriyorum bu şekilde daha  sonra ok diyip kapatıyoruz ve   sağ üst tarafta  kare içindeki  büyüktür sembolüne tıklıyoruz end  template editing diyoruz ve işlem bu kadar.

Bu şekilde fileupload kullanılarak veritabanına yüklenen dosyaları indirilebilir hale getirebiliyoruz.

Sorularınız  varsa yorum kısmından veya mail adresimden sosyal medya hesaplarımdan ulaşabilirsiniz görüşmek üzere.

Yorum yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.