Ünsal Gel ==> JavaScripti çalıştırın
Docker Nedir ? Neden Kullanırız | Ünsal Gel ÜNSAL GEL KİŞİSEL BLOG

Selamlar arkadaşlar bugün benimde yeni yeni öğrenmeye başladığım Docker teknolojisi hakkında konuşacağız sade ve anlaşılır bir dille anlatmaya çalışacağım.
Docker geliştirdiğiniz uygulamalarınızı daha hızlı derlemenize test etmenize ve bu uygulamanızı dağıtma konusunda kolaylık sağlayan bir teknolojidir.

Biraz daha açmak gerekirse örneğin local üzerinde geliştirdiğiniz bir projenizi canlıya almak istediğinizde localde kurduğunuz paketleri sunucu ortamında da kurmanız gerekebiliyor aslında Docker teknolojisinin çıkış amaçlarından en önemlisi de bu sorundan kaynaklı. Docker bize her ortamda sorunsuz çalışma olanağı sağlıyor.

Docker teknolojisi neleri içeriyor ?

Docker Deamon Nedir ?

Docker Deamon aslında hypervisor’ün docker platformu üzerindeki karşılığıdır hypervisor nedir bunu bilmeyenler için açıklayayım. Hypervisor çoklu işletim sistemlerinin aynı donanım üzerinde çalışmasını sağlayan bir kod parçasıdır.
Docker Deamon’da Docker platformunda bu görevi üstlenmektedir.

Container Nedir ?

Docker Deamon tarafından linux çekirdeğinde birbirinden izole yani birbirinden bağımsız çalıştırılan imagelarınızdan türetilmiş örnek makinalar(küçük işletim sistemleri) gibi düşünebilirsiniz.

Image Nedir ?

Container Konusunda anlattıgım gibi aslında biz containerlerimizi Image üstünden oluştururuz. Image içinde bizim kurulum dosyalarımız containerda çalıştıracağımız uygulamanın gerekli dosyaları bulunur.

Docker Registry Nedir ?

Bu kısmı GitHub’a benzetebiliriz geliştiricilere açık kaynak bir hizmet sunuyor, Burda Imagelerinizi paylaşabilir veya başkasının yüklediği image’i kendi localimize çekip kullanabiliriz bunun bize avantajı ihtiyacımıza göre paylaşılan imagelere erişip onları hızlıca kullanabiliriz bu da iş yükümüzü hafifletir.

Docker CLI Nedir ?

Yazılımcının Docker Deamonla iletişimini sağlayan docker komutlarımızı yazdığımız bir komut satırı ekranıdır.

Docker Compose Nedir ?

Compose birden fazla containere sahip docker uygulamalarını tanımlamak ve çalıştırmak için kullanılır. Compose ile uygulamanızın servislerini configure etmek için bir YAML dosyası kullanılır. Ardından, tek bir komutla configure ettiğiniz ayarlar ile tüm servislerinizi oluşturup ve başlatabilirsiniz.

DockerFile Nedir ?

Dockerfile, belli bir Image görüntüsü oluşturmak için var olan tüm katmanların açıklandığı uzantısı olmayan dosyadır.

Evet arkadaşlar bugün sizlere dilimin döndüğünce basit şekilde docker nedir, docker kullanırsak karşımıza nasıl terimler çıkar anlatmaya çalıştım tabi ki biraz basite indirgedim herkesin anlayabileceği bir seviyede açıklamaya çalıştım daha fazlasını ve ayrıntısını gerek youtube kanallarında gerek diğer blog sitelerinde bulabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda Docker ile küçük bir uygulama yapıp daha somut bir şekilde anlatacağım. Umarım açıklayıcı ve yalın bir anlatım olmuştur bir sonraki blog yazıma dek görüşmek üzere bir hatam veya eksiğim varsa yorumlarda belirtebilirsiniz yorumlarınıza göre ekleme ve düzenlemeler yaparım herkese sağlıklı günler dilerim.

Yorum yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.