Ünsal Gel ==> JavaScripti çalıştırın
Sıfırdan php developer nasıl olunur bizleri neler bekliyor? | Ünsal Gel

Merhabalar ben Hasan Yüksektepe php developer’im,

Profesyonel web yazılım hayatıma 2005 yılında başladım ve Ünsal’ın isteği üzerine bu 13 yıllık tecrübemden yararlanarak sizlere aşağıdaki soruları cevaplamaya çalışacağım. Umarım sizlerin ufkunuzu açacak cevaplar verebilirim o yüzden dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.

Bu duruma gelene kadar kişisel olarak hangi sorunlarla karşılaştın?

Öncelikle bilmeliyiz ki sorunlar istisnasız herkesin başına gelir ve gelecektir de bu durumda “o zaman şöyle yaparak sorunu çözeriz” diyebiliyorsanız yazılım hayatınıza 1-0 önde başlıyorsunuz demektir.

Ben yıllardır müşteriler ile iletişim içinde olduğum için en büyük sorunlar işten anlamayan ama fikri olan müşteriler. ÖRN “Şu sitede şu özellik var. Bizde de olsun. Altı üstü kopyala yapıştır” gibi istekler yazılımdan soğumanıza neden olabilir. Böyle bir durumda sakın yeteneğinizi ve mesleğiniz olan yazılımla aranızı açmayın. Müşteri ile aranızı açın 🙂 müşteri eninde sonunda hatasını anlıyor ve sizinle tekrar iletişim kuruyor.

Bunun dışında fazla uzatmadan daha kişisel olan bir sorundan bahsedeyim. Biz küçükken yani 2005 yıllarında evimizde tek bir bilgisayar vardı ve ikizim ile sürekli kavga ederdik. Sen fazla oynadın ben de o kadar oynayacağım gibi bir sürü kavga ederdik. Bu kavgalar benimde ikizimin de kendisini geliştirmesini engelledi diyebilirim.

Başlangıçta amacın php developer olmak mıydı yoksa başka bir hedefin var mıydı?

Ben 7 yaşında bilgisayar ile tanıştım ve ilk öğrendiğim dil ise action script 2 diliydi. Swishmax isminde bir animasyon programı vardı ve o program ile animasyonlar yaparken animasyona başla butonu koymak için kod kullanmam gerektiğini öğrendim. Kısacası kod hayatım php ile başlamadı 🙂 ve aslında php de çok iyi bir developer olacağım gibi hedefimde yok. IOT’ye kadar giden bu teknoloji camiasında insanlar için yararlı bir iş yapmak tek hedefim. Şu an bir çok projede yer alıyor ve kendi yapay zeka ile çalışan arkadaşınızı geliştiriyorum 🙂 (Geliştirmeleri Python ile yapıyorum Php ile değil)

Yeni başlayan birine Php öğrenmesini önerir misin Neden?

Aslında günümüz web teknolojilerden herhangi birisi ile başlana bilir ama kolaydan back-endci olmak isteyen varsa tabi ki PHP ile başlayabilir çünkü PHP yapısı gereği mantıklı bir yazım kuralı var. Yazılımda kendinizi mantık olarak geliştirmek isterseniz PHP ideal bir dil.

PHP, çalışma ortamının hemen bulunabilmesi ve fazla bir ayar yapmadan hemen öğrenme aşamasına geçmenize olanak sağlar. Diğer web teknolojilerinde kurulum ve ayarlamalar kısmında kafanız karışabilir tabi ilk defa veya bir uzmandan yardım almadan başlıyorsanız 🙂

Php dilini öğrenmek ne kadar zaman alır?

Ben Phpyi 1 haftada öğrendim. Belli başlı kuralları var değişkenler döngüler fonksiyonlar classlar ve bazı veri alışverişi için kullanılan fonksiyonlar bu temel komutları öğrendikten sonrası mantık kurup ihtiyacınız olan komutları öğrenmenize kalıyor yani bir üyelik sistemi yapacaksınız diyelim ihtiyacınız olan kodları aklınızda bu lazım deyip araştırırsanız zaten hemen bulacaksınız

Sadece Php bilerek iş hayatına atılabilir miyiz?

Php’nin ekmeğini uzun bir mühlet yemeye devam edebilirsiniz. Çünkü kendisini geliştiren bir dil. Yayına geçirme konusunda da pratikliği ve kolaylığı hala kullanılabilir olduğunun en güzel kanıtlarından.

Şirketin php developer’ından bekledikleri neler?

Kesinlike çözümcü olması. Şirketler genelde işim görülsün kafasındadır. İş ilanlarında şu framework’ü bilsin şu kadar tecrübesi olsun gibi kriterlere aslında aldanmayın. Bilginiz ve çözümcülüğünüzü ne kadar çok gösterebilirseniz firmanın istediği kişi olursunuz. Bu gibi kriterler bir kural gereği yayınlanmış kriterler yeteneğiniz varsa ilanlara başvurmaktan çekinmeyin. Hatta şu sıralar belki fark etmişsinizdir. Şu kodun çıktısını bilen bizimle çalışmak için iletişime geçsin gibi farklı bir iş başvuru yöntemlerine başvuruluyor.

Bonus: Yeni bir dil öğrenmeye başlayacak olsan hangisiyle başlarsın neden?

Aslında her dil benim gelişmemi sağlayacak ama şu sıralar Python’ın derinliklerine adım adım gidiyorum. Sizlere de tavsiyem kendinizi geliştirmek adına Python öğrenin yapacaklarınıza çok şaşıracaksınız.

Yorum yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.