Ünsal Gel ==> JavaScripti çalıştırın
Ngrok nedir nasıl kullanılır Ne işe yarar ? | Ünsal Gel

Yaptığım bir projeyi sunmak ve nasıl çalıştığını göstermek için bir sunucuya ihtiyacım oldu sunucu arayışındayken Ngrok ismini duydum. Benim işimi gördü sizlerle de paylaşmak istedim. Öncelikle  ne işe yarıyor bunu anlatayım Ngrok sizin localhostunuzu sunucu gibi kullanmanızı sağlıyor Peki bunu nasıl yapıyoruz  öncelikle buradan  hangi işletim sistemini kullanıyorsak ona uyumlu şekilde indiriyoruz. Karşımıza Rar şeklinde ngrok.exe çıkıyor bunu masaüstüne rardan çıkarıp atıyoruz daha sonra cmd’yi açıp  Masaüstü dizinine gelip ngrok.exe yazıp enter’a basıyoruz.

Böyle bir ekran karşılıyor daha sonra ngrok  http  ve bir boşluk bırakıp açmak istediğiniz port numarasını yazıp enter’a basıyorsunuz örnek olarak ben 80’le yayına açtım

Forwarding  kısımlarında yazanlar sizin linkleriniz http ile bağlanılacaksa üsttekini https kullanılacaksa alttakini link olarak alıp  projenizi görmesini istediğiniz kişiye link olarak atabilirsiniz.

Ek olarak  bilmeyenler için bir şey daha paylaşacağım xampp ve benzeri programlar üzerinden çalıştırmanız gerekli projenizi ve çalıştırdıgınızda orda localhost:ve yazan port numarası oluyor o port numarasıyla  yayına açmanız gerekiyor.

Örnek vermek gerekirse üstte gördüğünüz görselde benim localhostumun port numarası 14513 benim yayına açarken ngrok  http 80 değilde ngrok http 14513 şeklinde açmam gerekiyor.

Not: Asp projelerinizi gösterebilmek için visual studio üzerinden run edip  kapatmadan  link atmanız gerekiyor yoksa çalışır bir şekilde gözükmüyor en azından bende öyle oldu.

Not:  ücretsiz şekilde en fazla 8 saat açık kalır 8 saatin bitiminde o linkten bir daha ulaşılmaz

Bugünde  sunucu aramakla uğraşmadan localhostumuzu paylaşarak  projemizi gösterebilmeyi  dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Sorularınız veya eklemek istedikleriniz olursa sosyal medya hesaplarımdan veya mail adresimden bana ulaşabilir veya siteye yorum bırakabilirsiniz.

4 Yorumlar

Yorum yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.