Ünsal Gel ==> JavaScripti çalıştırın
Türkiye de stajyer olmak | Ünsal Gel ÜNSAL GEL KİŞİSEL BLOG

Bugün de Türkiye de stajyer olmak konusuna biraz değineceğim. Genel olarak bir meslek lisesine gidiyorsanız ilk stajyerlik deneyimini burada yaşayacaksınız veya yaşadınız. Eğer lise  öğreniminizi meslek lisesinde yapmadıysanız üniversitede staj  yapacaksınız veya yaptınız. Bende lisede 2 kez  kurum değiştirip staj yapmış biri olarak size hem bilgi vermeye çalışacağım hem de bana göre yanlışları söyleyeceğim. Esasında stajyerlik doğru yerde ve doğru şekilde yapıldığında öğrenciye  büyük katkılar sağlamakta ama ne yazık ki  çevrenizdekilere veya yakınlarınıza staj yapıyorum dediğinizde ayak işleri yaptığınız köle gibi kullanıldığınız düşünülür. Ne yazık ki çoğu yerde böyle yani pekte haksız değiller.  Kendimden örnek vermek gerekirse  lisede web programcılığı mezunuyum üniversitede bilgisayar programcılığı okuyorum bizim staj yerlerimiz seçilirken genelde bilgi işlem tarzı yerlerde teknik servis veya mahalle aralarındaki teknik servislerde staj yapılıyor. Eğer şanslıysanız veya tanıdığınız varsa da  okuduğunuz alanla ilgili  bir yerde staj yapıyorsunuz mesela web işi yapan bir yere girip gerçekten okuduğunuz bölümle ilgili işler yapmak var bide gidip  bilgi işlem de  veya teknik serviste kasa toplamak getir götür yapmak var.  Benim karşı olduğum kısım da tam da burası stajyerliğin amacı okulda gösterilen bilgileri pratikleştirmek yani okuduğunla kalmadan bir de öğrendiklerini iş hayatında uygulaman için stajyerlik yapılır   yine  benim bölümümden örnek vermek gerekirse web programcılığı okuyan birine teknik serviste staj yapmak alakasız kalıyor. Araba ehliyeti alıyorsunuz hediye olarak size motor alıyorlar gibi bir şey bu 🙂   yeterli imkan yoksa ve öğrenciler gerçekten okuduğu alanla ilgili bir yere yerleşemeyecekse  staj yapılmasının pekte manası yok bana göre. Bu yazımda da bana göre amaca uygun yapılmayan stajyerlik konusuna değindim sürç-i lisan ettiysek affola.

Not:Yeni staja gidecek arkadaşlar için staj yerlerini kendilerinin bulmalarını ve her şartı konuşmalarını öneriyorum  yoksa o staj geçmez. 🙂

Yorum yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.