Ünsal Gel ==> JavaScripti çalıştırın
Hangi Programlama dilinden başlamalıyım? | Ünsal Gel

Selam! yeni bir konuyla yine birlikteyiz. Benimde ilk başladığımda aklımı kurcalayan sorulardan biriydi hangi programlama dili ? hatta yeni bir dil öğrenmek istediğim zaman bende bunu soruyorum bu soruyu asıl oluşturan durum programlama dillerinin çeşitliliği. Öncelikle siz öğreneceğiniz bu programlama diliyle ne yapmak istiyorsunuz sorusunu cevaplamalısınız örnek vermek gerekirse eğer android uygulama geliştirecekseniz java veya kotlin öğrenebilirsiniz web geliştiricisi olacağım diyorsanız asp veya php dilini öğrenebilirsiniz ki eğer web geliştiricisi olmak istiyorsanız en çok kullanılan php dilidir php öğrenmenizi tavsiye edebilirim. Masaüstü programlama için C# vb, gibi bir sürü seçenek var. Ama ilk başta programlama mantığını biraz kavrayabilmeniz için Python öğrenmenizi tavsiye ederim. Böyle deyince Python çok basit bir dil gibi görünüyor olabilir ama çok güçlü bir programlama dilidir yapay zeka ile ilgili geliştirme yapmak istiyorsanız Python’dan devam edebilirsiniz. Neden Python dilini önerdiğime gelince söz dizimi daha kolay ve diğer dillere göre daha sade bir dil.

Günümüzün popüler dilleri

Size bir fikir olması açısından yukarıda paylaştığım günümüz popüler dillerinin kullanılma yoğunluğunu gösteren bir resim paylaştım. Kısacası konuyu özetlemek gerekirse eğer sıfırdan yani daha önce hiç programlama dili öğrenmemiş biriyseniz bir tavsiyem daha olacak sadece bir programı sorunsuz yazdığınızda değil hata aldığınızda da devam edin eğer hata aldığınızda hala bunu çözmeye çalışıyorsanız ve istikrarlı devam ettirirseniz ileride çok iyi yerlerde olan bir programcı olabileceğinize inanıyorum. Bu yazımızın da sonuna geldik kendi fikirlerimi ve kendim başlarken kafamı çok kurcalayan bu soru hakkında size yardımcı olmak istedim Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yorum olarak yazarsanız sevinirim görüşmek üzere. 🙂

Yorum yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.